Arama:

Etiket BulutuBir Zafer Hikayesi…

images1


Mart 1921, Inönü Ovasι insanιn iflahιnι kesen buz gibi bozkιr ayazιnda, Ethem Çavus’un sιrtι üsüyor, avuçlarι ise kιzgιn mermi kovanlarιna çιplak elle dokundugu için alev alev yanιyordu. Top atιsι on sekiz saattir durmaksιzιn sürüyordu.

Ethem Çavus, 75 mm’lik topu durmaksιzιn dolduruyor, her seferinde besmele çekip kesif kolundan bildirilen menzillere kιyamet yagdιrιyordu. Sandιkta kalan sondan üçüncü mermiyi aldιgιnda bir an duraksadι. Merminin üzerine bir çaput sarιlιydι. Çaputu sökerken avucuna kalem büyüklügünde demir bir çubuk düstü. Çaputun ve çubugun anlamιnι çözmeye çalιsιrken, mermi kovanιna kazιnarak yazιlmιs yazιya gözü ilisti. Okumaya vakti yoktu. Mermiyi topa sürüp atesledi. Demir çubugu cebine, bos kovanιnι ise bu sefer sandιga degil yere attι. Birkaç dakika sonra sogumus olan kovanι kaybolmamasι için yerden alιp mintanιnιn yakasιndan içeri attι.

Aksam ezanι vaktinde çarpιsma durulmus, mevzileri ileri, düsman hatlarιna dogru ilerletme emri gelmisti. Batarya komutanι, Ethem Çavus’a istirahat verdi. ilk is olarak bos kovanι çιkarιp üzerindeki yazιyι okudu.Kovanιn üzerinde

“Karahisarlι Seyfi Çavus. 4.Alay 2.Tabur 8.Batarya 26 Rebiyülahir 1339 inönü” yazιyordu. Birinci inönü savasιnιn en kιzgιn günlerinden birinde düsülmüs not ve mermiyle gelen demir çubuk, imalat-ι Harbiye atölyelerinde çalιsanlarιn bir mesaj istedigini gösteriyordu. Bosalan kovanlar Ankara’daki atölyelere yollanιr, oradan tekrar doldurulup cepheye dönerdi.

Üç saat sonra gecenin iyice çökmesiyle savas tamamen durulmus, birlikler yeni mevzilerine yerlesmisti. Ethem Çavus, cebindeki demir çubugu çιkarιp bir köseye oturdu. Ucu sivriltilmis çubuk, bakιr ustalarιnιn “kalem” dedikleri, üzerine desen oymaya yarayan keskin bir aletti. Eline yumruk büyüklügünde bir tas alarak hafif tιklamalarla kendi mesajιnι kovana kazιdι.


“Aksekili Ethem Çavus 8.Alay 3. Tabur 1.Batarya 20 Recep 1339 inönü” Bes gün sonra Ankara Atölye’nin bir kösesinde cepheden gelen sandιklarι açan kalfa, tezgâhlardan birinde harιl harιl çalιsmakta olan ustaya seslendi:

Sesinde, esi dogum yapmιs bir adama bebegini müjdeleyen ebenin heyecanι vardι. “Kâmil Usta! Müjdemi isterim! Senin yavru cepheden dönmüs!”. Hepsi sandιklarιn oldugu kιsma kosturarak, kovanιn üstündeki yazιyι okumak için toplandιlar. Tabii ki bu seref Kâmil Ustaya aitti. Yüksek sesle Ethem Çavusun notunu okudu. Atölyede bir bayram havasι esmisti. Tüm çalιsanlar, Kâmil Ustayι yeni baba olmus biriymis gibi kutluyor, hayιr dualarι ediyorlardι. Ustalar, is tezgâhlarιndan birinin basιnda toplandιlar. Kâmil Usta kovanιn agzιnιn egilen yerlerini düzeltip özenle kapsülünü yeniledi. içine barutunu doldurduktan sonra yeni bir çekirdegi kovanιn agzιna oturttu. Mermi hazιr olunca, Ethem Çavusun kovanιn içinde geri yolladιgι çelik kalemi yeni bir çaputla merminin üzerine sardι. Kundaklanmιs mermiyi sefkatle tutarak yeni doldurulan bir sandιga yatιrdι. Çalιsanlar hep bir agιzdan “Allah kavustursun” diyip islerinin basιna döndüler. Kâmil Usta, halen açιk duran sandιga yatιrdιgι mermiye hüzünle bakιp “Selametle git aslanιm. Allah muvaffak etsin. Çok bekletme bizi” dedi.


Kovan, Birinci inönü savasι sιralarιnda, üzerindeki ilk notla Kâmil Ustanιn eline geçtiginde bu fikir dogmustu. Karahisarlι Seyfi Çavusun baslattιgι bu gelenegin süreceginden emin degildi; ama denemeye degerdi. Nitekim Aksekili Ethem Çavus umutlarιnι bosa çιkarmamιstι. Cephede patlayan her merminin kovanι buradaki ustalarιn elinden geçtigine göre bir aksilik olmazsa yeniden görüseceklerdi.

Eylül 1922 – Ankara Bir buçuk yιl içinde kovan sekiz kere daha atölyeye ugradι. Üzerindeki mesajlarιn sayιsι da sekize ulasmιstι. Mesaj yazanlarιn sekizi de baska alay ve taburlardan farklι kisilerdi. Kovan her keresinde atölyedekilere daha büyük bir cosku yasatιyor, istiklâl savasιnιn her zorlu duragιndan Ankara’ya barut, kan ve zafer kokusu tasιyordu. Türk ordusunun izmir’e girdigi gün Ankara’da bayram havasι eserken kovan yeniden gelmis, ama bu sefer tüm atölyeyi yasa bogmustu. Kovanιn içinde, çelik kalemin yanι sιra bir mektup ile bir tane de bakιr künye vardι. Kovanιn üzerine kazιnmιs dokuzuncu notta;

“Karahisarlι Seyfi Çavus. 4. Alay 2. Tabur 8.Batarya 12 Muharrem 1341 Banaz” yazιlιydι. Atölyedekiler mektubu açιp okumaya koyuldular;

” Bismillahirrahmanirrahim. Selamün aleyküm gayretperver ustalar. Allah’a sükürler olsun ki mendebur düsman kaçιyor. Muzaffer Türk ordusu bes gündür durup dinlenmeksizin kâfiri kovalιyor. Güzel izmir’e, kalplerimizdeki imânιmιz kadar yakιnιz artιk. iki gün evvel Banaz’daki muharebede bataryamιn çavuslarιndan Seyfi, kalles düsmanιn kursunuyla sahadete ermistir. Cenazesini sιhhiyecilere teslim etmeden önce mintanιnιn içinde bu kovanι buldum. Malumunuzdur ki vefat eden neferin künyesi ailesine yollanιr. Lâkin bes gün önce Karahisar’ι ele geçirdigimizde, Seyfi Çavus’un ailesinin düsman tarafιndan katledildigini ögrendik. Bu kahraman Türk evladι kederini yüregine gömüp anacιgιnι, babacιgιnι defnedemeden düsmanιn pesine düstü. Üç gün sonra kendisi de hakkιn rahmetine kavustu. Kovandaki yazιlardan anladιgιm üzere bu topçu neferlerin bir ailesi de sizler olmussunuz. Bu sebeple Seyfi Çavusun künyesini sizlere yolluyorum. Basιnιz sag olsun. hayιr dualarιnιzι bizlerden, Fatihalarιnιzι aziz sehitlerimizden esirgemeyiniz. Hakkιn rahmeti üzerinize olsun. Yüzbasι Muhsin Talât 4.Alay 2. Tabur 8. Batarya 14 Muharrem 1341 Salihli”

Mektup bittiginde tüm personel aglιyordu. Atölyeye bir ölüm sessizligi çökmüstü. Hiç tanιmadιklarι halde iki satιr yazιyla kardes olduklarι Seyfi Çavusun ardιndan Fatiha okuyup amin dediler.Kamil Usta yutkunarak tezgâhιnιn basιna oturdu. Kovanι yeniledi ama bu sefer, minik iki perçinle Seyfi Çavusun künyesini kovanιn dibine çaktι. Yine her zamanki merasimle mermiyi kundaklayιp sandιga yatιrdι. Oysa o mermi bir daha düsman mevzilerine gönderilmeyecekti.


Ocak 1923 – Ankara Savasιnιn bitmesinin ardιndan Ankara’daki mühimmat depolarιnda sayιm ve temizlik yapιlιyordu. Sandιklar tek tek açιlιyor, mermiler sayιlιp yeniden sandιklanιyor, kayda geçirilip daha tertipli bir cephanelige gönderiliyordu. Tegmen Hamdi Vâsιf, Kâmil ustanιn hazιrlayιp kundakladιgι mermiyi buldu. Böyle bir anιnιn-belki de yιllarca sandιklarιn içinde kalmasιna gönlü elvermedi. Ciddi bir suç isliyor olmayι göze alιp mermiyi evine götürdü. Niyeti, ömrünün sonuna kadar mermiyi bir anι olarak saklamaktι.

29 Ekim 1923 – Ankara Tegmen Hamdi Vâsιf Ankara kalesine çιkan dik sokaklarι kosarak tιrmanιyordu. Soguga ragmen kan ter içinde kalmιstι. Yarιm saat önce 20:30 sιralarιnda meclisten, cumhuriyetin ilan edildigi duyurulmustu. 101 pare top atιsιyla cumhuriyet kutlanιyordu ve Seyfi Çavus’un mermisi bu söleni kaçιrmamalιydι. Yetmis, belki de sekseninci atιsta topçularιn yanιna ulasabilmisti. Yüzbasι Muhsin Talat’ιn yanιna giderek sert bir asker selamι verdi.

“Hamdi Vâsιf Edirne! Bir maruzatιm var komutanιm” Yüzbasι sorar gözlerle genç subaya bakιyordu.

“Evet tegmenim? Sizi dinliyorum”

Tegmen, üniformasιnιn içinden mermiyi çιkarιp yüzbasιya uzattι.

“Yüzbirinci pareyi en çok bu mermi hak ediyor komutanιm. Müsaadenizle bu serefi ondan esirgemeyelim”

Yüzbasι Muhsin Talat gözlerine inanamamιstι. Sevinç gözyaslarιnι tutamadι. O kadar heyecanlanmιstι ki neredeyse aralarιndaki rütbe farkιna bakmaksιzιn genç tegmenin ellerini öpecekti. Mermiyi alιp çekirdegini dikkatlice yerinden çιkardι. Kovanιn tepesine bir bez parçasι tepip iyice sιkιstιrdι. Subay sapkasιnι çιkarιp surun üzerine koydu. Mermiyi sapkanιn içine yatιrdι.

Toplar atιslara devam ediyordu. 82, 83, …97, 98, 99… On dakika kadar sonra, atιslarι sayan çavus “Yüzüncüyü attιk komutanιm” diyince, Muhsin Talat, kovanι topun yatagιna kendi elleriyle sürerek ates emrini verdi. Subaylarιn kιlιçlarιnι çekerek selamladιgι o son top sesi Ankara’nιn her duvarιndan yankιyιp dört yιllιk istiklâl savasιnιn tüm hikâyesini anlatmιstι sanki.

Rütbe ve mevkilerine bakmaksιzιn topun basιndaki tüm askerler kucaklasarak birbirlerini kutladι. Son olarak Yüzbasι Muhsin Talat ile Tegmen Hamdi Vâsιf sarιldιlar. Kovan ayaklarιnιn dibindeydi. Yüzbasι egilip saygιyla kovanι yerden aldι. Avuçlarιnιn yanmasιna aldιrmadι bile.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

E-Posta