Arama:

Etiket BulutuDumlupınar Denizaltısı…


dumlupinar

Yιl 1953, günlerden 4 Nisan…

Sabahιn ilk ιşιklarιnda Eceabat ve Nara kιyιlarι, şiddetli bir çarpιşmanιn gürültüsüyle sarsιldι. Bu sarsιntι, güneşle birlikte tüm Türkiye’yi saracaktι.

Naraburnu açιklarιnda Naboland adlι İsveç şilebi ile çarpιşarak Çanakkale Boğazι’nιn sularιna gömülen Dumlupιnar denizaltιsιnda şehit olan 81 Türk Denizcisi tarihin sayfalarιna ve Türk Milleti’nin kalbine şu sözlerle kazιnacaktι:

“Vatan sagolsun!”

Akdeniz’de yapιlan NATO tatbikatιna katιlan 1. inönü ve Dumlupınar denizaltι gemileri, manevralarιn ardιndan Gölcük’e dönmek üzere yola çιktιlar.

3 Nisan’ι 4 Nisan’a bağlayan gece Çanakkale Boğazι’na giriş yapan iki denizaltι gemisi, olacaklardan habersiz eve dönüyordu. Sakin geçen yolculuk saat 02.10 sularιnda Dumlupιnar için son buldu.

Dumlupιnar, Naraburnu açιklarιna yaklaşιrken geminin güvertesinde Süvari Kιdemli Yüzbasι Sabri Çelebioğlu, Üsteğmen Kemal Ünver, Üsteğmen Hüseyin Yumuk, Astsubay Hüseyin Akιş ve Astsubay Hüseyin İnkaya bulunuyordu. Ancak Çanakkale Boğazι’nιn sularιnda sessiz sedasιz ilerleyen tek gemi Dumlupιnar degildi. İstanbul yönünden gelen İsveç Bandιralι “Naboland” şilebi de aynι dakikalarda Naraburnu açιklarιna gelmişti. Kaptanlιğιnι Oscar Lorentzon’un yaptιgι Naboland ile Dumlupιnar, birkaç dakika sonra korkunç bir gürültüyle çarpιşacak ve bu çarpιşma Eceabat sahilinde dahi duyulacaktι. Astsubay Hüseyin Inkaya, nöbetçi olmamasιna karşιn vardiya dιşι görevine devam ediyordu.


Nara önlerine gelinirken rotada dikkatini çeken değişiklik üzerine köprü üstüne çιktι. Tam bu sιrada güvertede bulunan beş kişi, ne olduğunu anlayamadan suya yuvarlandι. Naboland, Dumlupιnar’a tam baş tarafιndan bindirmisti. Çarpιşmanιn gürültüsü Eceabat Limanι’nda demirlemiş olan gemilerce de duyuldu. Darbenin şiddetine dayanamayan Dumlupιnar, birkaç saniye içinde Çanakkale Boğazι’nιn karanlιk ve soğuk sularιna gömüldü.

Denizaltιnιn tüm elektriği kesilmişti. Gemilerinin baş taraftan itibaren su aldιğιnι gören denizciler hιzla kιç torpido dairesine doğru harekete geçti. Kιç torpidoya varana kadar da arkadaşlarιnιn birçoğunu kaybettiler.

Dumlupιnar batarken sadece 22 denizci kιç torpido dairesine ulaşmayι başarmιştι. Dumlupιnar ilk şehitlerini böylelikle vermiş oldu. Aynι gece Eceabat Limanι’nda demirli bulunan Gümrük motorundaki personel, acil olarak kaza mahaline çağιrιldι. Gümrük motoru, Naboland’dan atιlan tahliye sandallarιna çιkmιş ve can yeleklerine sarιlmιs Dumlupιnar mürettebatιnι görerek motora aldι ve Çanakkale’de hastaneye ulaştιrdι.Gün agarmιstι. Balιkçι tekneleri, Dumlupιnar’ιn batarken su yüzüne fιrlattιğι haberleşme şamandιrasιnι gördü. Gümrük motorunun ikinci çarkçιsι Selim Yoludüz şamandιraya uzandι ve üzerindeki yazιyι okudu:

“Deniz Kuvvetlerine bağlι Dumlupιnar Denizaltιsι burada battι. Kapagι açιn ve denizaltιyla irtibat kurun.”

Kazadan yaklaşιk 6 saat sonra Dumlupιnar’ιn battι şamandιrasι bulundu. Yoludüz kapagι açtι, şamandιranιn içindeki ahizeyi kaldιrdι ve ümitle

“Alo” dedi.

Telefondaki ses,

“Buyrun, ben Astsubay Selami” dedi.

Beklediği karşιlιğι alan Selim Yoludüz, Astsubay Selami’ye ne durumda olduklarιnι sordu. Astsubay Selami, geminin 15 derece sancak yönünde yatιk ve elektriğin kesik oldugunu, 22 kişi olarak kιç torpido dairesine girebildiklerini söyledi. Selim Yoludüz,

“Endişelenmeyin. Kurtaran yolda. Sizi oradan çιkaracagιz” dedi. Astsubay Selami’nin cevabι, Selim Yoludüz’ün kulağιna ve kalbine işledi:

“Ailelerimize selam söylüyoruz. Bizi kurtaracağιnιzdan eminiz. Vatan sağolsun…”

Bu, Astsubay Selami’nin yüzeydekilerle yaptιğι ilk konuşma oldu. Saat 11:00 sularιnda olay mahaline gelen Kurtaran gemisinin tüm çabalarι sonuçsuz kaldι. Bir süre sonra bir konusma daha yapmak için şamandιranιn başιna gidildi ve ahize kaldιrιldι. Ahizenin diğer ucundan sadece dualar, ezan sesleri ve iniltiler geliyordu. Saat 15:00 sularιnda ise muhabere şamandιrasιnι tutan telefon kablosu koptu.

Bir daha Dumlupιnar mürettebatιndan haber alιnamadι.

Son sözleri: ‘VATAN SAĞOLSUN’ oldu…..

Şehitlerimize allah rahmet eylesin…….

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

1 Yorum “Dumlupınar Denizaltısı…” için

  1. Necmi Erenoğlu says:

    HEPSİ DE NUR İÇİNDE YATSIN

Yorum Yaz

E-Posta