Arama:

Etiket BulutuMetrodaki Kemancı…

joshua-bell

Soguk bir ocak sabahι, bir adam Washington DC’de bir metro istasyonunda, kemanla 45 dakika boyunca altι Bach eseri çalar.

Bu süre içinde, çogu işe yetişme telaşιndaki yaklaşιk bin kişi kemancιnιn önünden geçip, gider.

Kemancι çalmaya başladιktan ancak üç dakika kadar sonra, ilk kez orta yaşlι bir adam kemancιyι fark edip yavaşlar ve birkaç saniye sonra da gitmek zorunda olduğu yere yetişmek üzere yine hιzla yoluna devam eder.

Kemancι ilk bir dolar bahşişini bundan bir dakika kadar sonra alιr. Bir kadιn yürümesine ara vermeksizin parayι kemancιnιn önüne koyduğu kaba atarak, hιzla geçer, gider.

Birkaç dakika sonra, bir başka adam duraklayιp, eğilerek dinlemeye başlar ancak saatine göz attιğιnda işe geç kalmamak için acele ettiğini belirten ifadelerle hιzla yoluna devam eder.

En fazla dikkatle duran ise üç yaşlarιnda bir oğlan çocuğu olur. Annesinin çekistirmelerine rağmen, çocuk önünde durur ve dikkatle kemancιya bakar. En sonunda annesi daha hιzlι çekiştirerek çocuğu yürümeye zorlar.  Oğlan arkasιna dönüp dönüp kemancιya bakarak, çaresizce annesinin peşinden gider. Buna benzer şekilde birkaç çocuk daha olur ve hepsi de anne babalarι tarafιndan yürümeye devam için zorlanarak, uzaklaştιrιlιrlar. Çaldιğι 45 dakika boyunca kemancιnιn önünde sadece 6 kisi, çok kιsa bir süre durur.

20 kişi duraklamadan, yürümeye devam ederek, para verir.

Kemancι çaldιğι süre içinde 32 dolar toplar.

Çalmayι bitirdiğinde ise sessizlik hakim olur ve kimse onun durduğunu fark etmez, alkιşlamaz.

Hiç kimse onun dünyanιn en iyi kemancιsι Joshua Bell oldugunu ve elindeki 3,5 milyon dolarlιk kemanla, yazιlmιş en karmaşιk eserleri çaldιğιnι anlamaz. Oysa Joshua Bell’in metrodaki bu mini konserinden iki gün önce Boston’da verdiği konser biletleri ortalama 100 dolara satιlmιştι…

Bu gerçek bir hikayedir ve Joshua Bell’in öylesine bir kιlιkla metroda keman çalmasι, Washington Post gazetesi tarafιndan algιlama, keyif alma ve öncelikler üzerine yapιlan bir sosyal deney gereği kurgulanmιstιr.

Sorgulanan şeyler; sιradan bir yerde, uygunsuz bir saatte güzelliği algιlayabiliyor muyuz? Durup ondan keyif alιyor muyuz? Beklenmedik bir ortamda, bir yeteneği tanιyabiliyor muyuz?  idi…

Bu deneyden çιkarιlacak kιssadan hisse ise, dünyanιn en iyi müzisyeni, dünyadaki en iyi müziği çalarken, önünde durup, dinleyecek bir dakikamιz dahi yoksa, başka neleri kaçιrιyoruz acaba?

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

E-Posta