Arama:

Etiket BulutuArdahan

ardahan1

Anadolu’nun kuzeydoğusunda yer alan Ardahan, Kuzeyinde Acaristan Özerk Cumhuriyeti, Kuzeydoğusunda Gürcistan ve kısmen de Ermenistan, güneydoğu ve güneyinde Kars,  güneybatısında Erzurum ve batıda da Artvin illeri ile çevrilidir.

ardahan8

Ardahan ovası; Yalnızçam, Allahuekber, Keldağ , Akbaba  ve Kısır Dağ ile çevrilidir. Ortasından Kura ırmağı geçen Ardahan, 1800 m. rakıma sahiptir.

Ardahan ili sınırları içinde yüksekliği 3000 m.’yi aşan birçok doruk vardır.

Kura Nehri ; Yurdumuzda Doğu Anadolu Bölgesi’nden doğup Azerbaycan topraklarında Aras ırmağı ile birleşerek Hazar Denizi’ne dökülen akarsuyun toplam 1515 km. olan  uzunluğunun 189 km’lik bölümü Türkiye sınırları içindedir.

ardahan15

Çıldır Gölü ; Doğu Anadolu bölgesinin Van Gölü’nden sonra en büyük gölüdür. 115 km2 olan bu göl,  Kısır Dağı ile Akbaba Dağı arasında yer almaktadır.

Tarihi çok eski devirlere kadar uzanan Ardahan, stratejik önemi dolayısıyla bir çok  devletin egemenliğine girmiştir.

ardahan17

30 Kasım 1918 tarihinde Ardahan’da kurulan Milli Şura Hükümeti tarafından Mondros Mütarekesi şartları reddedilmiş, Kazım Karabekir Paşa ve Halit Paşa komutasındaki ordumuz tarafından 23 Şubat 1921’de düşman işgalinden kurtarılmıştır.

ardahan13

27/05/1992 tarih ve 3806 sayılı kanunla İl statüsüne kavuşan Ardahan, Türkiye’nin 75.  vilayeti olmuştur.

İlçeler ; Çıldır, Damal, Göle, Hanak ve Posof

2008 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Veri tabanı sonuçlarına göre toplam nüfusu 112.242 olarak belirlenmiştir.

ardahan14

Ardahan, çok önemli tarihi, doğal ve turistik değerlere sahiptir. Urartu, Med, Pers, Roma, Sasani, Selçuklu, İlhanlı, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Safavi ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yapan yörede birçok tarihi eser ve kalıntı bulunmaktadır. Anadolu’nun kuzeydoğusunda bir serhat şehri konumundaki Ardahan’da çok sayıda tarihi kale ve kuleler, cami ve köprüler, şapel  ve kiliseler, çeşme ve hamamlar ilin tarihi ve kültürel mirasını oluşturmaktadır.

ardahan11

Ardahan’da Sanayi Sektörünün İl ekonomisine katkısı yok denecek kadar azdır. Üretim girdilerine ve büyük pazarlara uzak olan, ayrıca yeterli sermaye birikimi olmadığından, sanayileşme yeterince gelişme gösterememiş, imalat sanayisi ise sınırlı düzeyde kalmış, genelde bölgesel pazara hitap eden bir özellik göstermektedir. Coğrafi konumu nedeniyle de il ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılık sektörüne dayanmaktadır.

Ardahan’ da  Kamuya ait 1, Özel Sektöre ait 19 adet sanayi tesisi bulunmakta olup, bunların çoğu hayvansal  ürün işleyen tesislerdir.

ardahan71


İl merkezinde 1986 yılında bir Küçük Sanayi Sitesi kurulmuş olup, 132 iş yeri ve idari binası bulunmaktadır. Göle İlçesinde ise Küçük Sanayi Sitesi kurma çalışmaları devam etmekte olup, 2009 yatırım programına alınmış, proje çalışmaları devam etmektedir.

Ardahan ile Gürcistan arasında Posof-Türkgözü ve Çıldır-Aktaş sınır kapıları bulunmaktadır. Türkgözü Gümrük Kapısı 1995 yılından beri faaliyettedir.

ardahan182


Yüksek Öğretim ;
Ardahan Meslek Yüksek Okulu :  Kars Kafkas Üniversitesine bağlı olarak 1999-2000 eğitim-öğretim döneminde öğretime başlamıştır. Yüksek Okulda toplam 7 bölümde,  875 öğrenci öğrenim görmektedir. 2009 ÖSYS ile önlisans düzeyinde 491 öğrenci üniversiteye yerleştirilmiştir.


Ardahan Üniversitesi: 22/05/2008 tarih ve 5765 sayılı Kanunla kurulmasına karar verilmiştir. Üniversiteye lisans düzeyinde ilk yerleştirmeler 2009 OSYS ile yapılmıştır.

ardahan161

İlin Karadeniz Bölgesi’ne açılımını sağlayan tek yol Ardahan-Şavşat Karayolu’dur. Ancak gerek yol güzergahının dağlık olması, gerekse yolun bozuk olması nedeniyle kış aylarında sık sık ulaşıma kapanmaktadır.
Bu yola alternatif olarak düşünülen Ardahan-Yalnızçam-Ardanuç Karayolu ise hem mesafe hem de coğrafi bakımdan elverişli şartlara sahiptir. Bu yolun tamamlanması ile ilin Karadeniz Bölgesi ile bağlantısı kolaylaşacaktır.

Ne Yenir?

Ardahan’ın kaşar peyniri ve balı ülke çapında isim yapmıştır. Elma dolması, evelik aşı, pişi, bozbaş, kuymak, ekmek aşı ve helvası en ünlü yemek türleridir.

Ne alınır?

Halıcılık ve gümüş işlemeciliği ildeki en önemli el sanatlarındandır. Yöre motiflerini taşıyan gümüş kemer, başlık ve takılar yöreye gelen turistlerin ilgisini çeken hediyelik eşyalardır

ardahan19

Yapmadan dönme;

Ardahan Kalesini, Posof Savaşır köyü kalesini, Posof çeşmelerini görmeden, Çıldır Şeytan Kalesini, Çıldır’ın tarihi camilerini gezmeden,
Damal dağında Atatürk silüetini görmeden,
Çıldır’da güneşin batışını izlemeden,
Çıldır Aktaş Gölü’nü görmeden, Gölün alabalıklarından yemeden,
Kaşar peynirinin ve balının tadına bakmadan,
…Dönmeyin.

Kaynak : Ardahan Valiliği internet sitesi, cennetturkiye.org

Etiketler:

Yorum Yaz

E-Posta