Arama:

Etiket BulutuKağızman

kagizman1

Kağızman, Kars ilinin bir ilçesidir.
Aras Nehri yatağında, verimli topraklara sahip, ılıman iklimliyle ilçe, yüksek dağlar arasında, tarım yapmaya elverişli coğrafi konuma sahiptir. Kars’a 76, Erzurum’a ise 150 km. uzaklıktadır.

İlçeye bağlı Çamışlı köyünde bronz çağı, Kimmerya dönemi kaya resimleri, Çengilli Köyünde Çengilli Ortodoks Kilisesi, Tunçkaya Köyünde Keçivan Kalesi, Paslı geçidindeki Narin Kale (Köroğlu Kalesi) ve birçok keşfedilmemiş tarihi ve eserleri vardır.

kagizman6

Halkın geçim kaynağı hayvancılık ve bahçeciliktir. Önemli bir gelir kaynağı da arıcılıktır. Saf Kafkas ırkı arılarıyla, Sadece Kağızmanda yetişen Tüteye çiçeği ile çok çeşitli çiçek ve kekiklerden elde edilen ve dünyaca tanınan Kağızman balları, polen ve arı sütü çok değerlidir.

Kayısı, “pestil” ve “köme”si ile meşhurdur. Ayrıca, kaşar, çeçil, deri peyniri de önemlidir.

Elmanın onlarca çeşidi(Uzun, Söbü, Gelin, Süt, Kış, kişi isimleriyle de bilinen vs), Armut, Erik, Ceviz ve diğer yöreye özgü cins ve tatlardaki meyve çeşitliliği de bilinir.

İlçede ilköğretim okulları ve Anadolu Lisesi ve Kağızman Lisesisinin yanısıra Kafkas Üniversitesine bağlı Kağızman Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.

kagizman7


Iğdır’dan hareket eden şehirler arası otobüs firmaları ile ülkemizin önemli merkezleri olan İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa, Antalya ve diğer yerlere her gün düzenli ulaşım sağlamak mümkündür. Kars havaalanına da 70 km. uzaklıktadır.

kaynak : Wikipedia

Etiketler: ,

Yorum Yaz

E-Posta