Arama:

Etiket BulutuSarıkamış

kars11

Sarıkamış, Ülkemizin doğu Anadolu Bölgesinde yer alan,  Selim, Kağızman,  Şenkaya,  Horasan ve  Eleşkirt ilçe sınırları ile çevrili, ortalama yüksekliği 1500-2000   metre olan yüksek bir plato durumundadır.
En yüksek dağı 3138 metre rakımlı  Aladağ dır.  Aladağ’ı 2909 metre rakımlı Süphan Dağı, 2835 metre rakımlı Balıklı Dağı,  2599 metre rakımlı Kösedağı, 2634 metre rakımlı Çıplakdağ ve 2849 metre rakımlı Soğanlı Dağı takip etmektedir.  Başlıca akarsuları Aras Nehri,  Kars Çayı,  Zivin ve Keklik Dereleri dir.  Akarsuların akışlarının düzensizliği ve derin vadileri takip etmelerinden dolayı sulamada fazla kullanılmamaktadır.

Ekonomisi tarım ve ticârete dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri buğday, patates ve arpadır.  Hayvancılık önemli gelir kaynağı olup daha çok, canlı hayvan ticâretine dayalıdır.   İlçede askerî birliklerin oluşu ticâretin gelişmesini sağlamıştır.
İlçe merkezi, Kars Çayı vâdisinde, denizden 2125 m yükseklikte kurulmuştur.  Erzurum-Kars kara ve demiryolu ilçeden geçer.  İl merkezine 51 km mesâfededir.

sarikamis2

Sarıkamış, Türkiye’nin önemli kış turizmi bölgelerindendir. Sarıkamış’daki kar kristal olup 1 yılın 6 ayı karla geçmektedir.

İnkaya (Micingirt) Köyü’nde bulunan kale Saltuklu Mansur Ergin tarafından 1232 yılında yaptırılmıştır.
İlçe merkezinde bulunan Yanık Kilise, 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı’nda Rus işgaline uğrayan Sarıkamış’ta Ruslar tarafından yapılmıştır.
93 Harbi olarak da bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonunda Rusların Kars Vilayetindeki 40 yıl devam eden işgali sırasında Askeri Garnizon (OBLAST) şehri ilan edilen vilayette, İl merkezinde olduğu gibi Sarıkamış İlçesinde de yeni imar çalışmaları başlatmışlardır Halk arasında Katerina Köşkü olarak bilinen Av Köşkü, Sarıkamış’taki diğer binaların aksine oldukca özgün bir mimari ile yapılmıştır

sarikamis3jpg

Etiketler: ,

Yorum Yaz

E-Posta