Arama:

Etiket BulutuBülent Oran

bulent_oran1

1923 yılında Bakırköy’de doğan Oran, sinemadan önce klişe ressamlığı, öğretmenlik ve mizah yazarlığı gibi çeşitli işlerde çalıştı. 1950 yılında sinemaya figüran olarak başlayan Oran, 50’den fazla filmde jön yada yardımcı erkek oyuncu olarak rol aldı.

1952 yılından sonra senaryo yazımı üstünde yoğunlaştı. Bir tesadüf eseri eline aldığı kalemi bırakmayan Bülent Oran, neredeyse Türk sineması ile yaşıttı. Bugün ekranda irili ufaklı onlarca yerli diziye dipkoçanlığı yapan öykülerin çoğu, onun kaleminden çıkmıştı. İzleyeni hüzne yahut kahkahaya boğan, tekrar edile edile klişeye dönüşen, “Senin annen bir melekti yavrum”, “Aman tanrım bu ses! Bu ses!!” Ya da, “Bir zaman hakir gördüğün fakir; ama onurlu bir genç vardı!” gibi yüzlerce repliği ve tiradı Türk sinemasına kazandırdı. Kendisi gibi senarist olan Ayşe Şasa ile evlendi. Yeşilçam’ı Yeşilçam yapanların başında gelen Bülent Oran, imza attığı 700’ü aşkın senaryoyla, yıllar sonra küçümsenecek; ama seyretmekten asla vazgeçilmeyecek efsane filmleri hayatımıza soktu.

1980’lerde tv dizileri için senaryolar yazdı. Marmara Üniversitesi Sinema TV Bölümü’nde bir süre ders verdi. Başından pek çıkarmadığı kasketine düşkünlüğüyle tanınan sanatçı, birçok sinema sanatçısı üzerinde emek sahibidir. 2000’li yıllarda yeni kuşak TV seyircileri kendisini, İkinci Bahar dizisinde oynadığı Hanım’ın (Türkan Şoray) babası rolüyle tanıdı. Yönetmen Mehmet Güleryüz tarafından “Yeşilçam’ın Altın Senaristi: Bülent Oran” adlı belgeseli çekildi. Yaşamını ve senaryo anlayışını Türk Sinemasının karakteristik özellikleriyle birlikte irdeleyen “Senaryo: Bülent Oran” adlı bir kitap yayınlandı. (İbrahim Türk, Dergah Yayınevi.)

Son röportajında, hasta yatağında “Lütfen ayağımı uzattığım için kusura bakmayın” diyecek kadar incelikli bir sanatçı olan Bülent Oran, 23 Eylül 2004 yılında aramızdan ayrılmıştır.

kaynak:biyografi.net

bulent_oran6   bulent_oran5bulent_oran2   bulent_oran3

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

E-Posta