Arama:

Etiket BulutuDevlet DevrimYeşilçam’ın ‘şımarık kolejli kızı’ Devlet Devrim, sinema yaşamına 1962’de Ses Dergisi’nin müsabakasıyla başladı.
Dedesi, yıllar önce Kral Faruk’un sarayına tercüman olarak gitmiş ve Mısır’a yerleşmişler. Babası Mısır’ın en kalburüstü ailelerinden birinin oğlu. Asıl soyadı Muhsin. İskenderiye’de doğan sanatçı, bir yaşındayken annesi ile babasının ayrılması sonrasında, annesiye beraber İstanbul’a dönmüşler.
Moda’da kız enstitüsünde okuyan sanatçı Ses Mecmuası’nın Kapak Müsabakası için Oranj sarı kahverengi, damalı, bol, kayık yaka, kısa kollu bir elbise diker kendine bir gecede… ve Tamer Yiğit’le beraber 1962 yılında kazanırlar.
Sinemaya ve şöhrete adım atar. Kervan Film şirketinden gelir ilk teklif. Böylece ‘Çiçeksiz Bahçe’ filminde Orhan Günşiray ve Nebahat Çehre’yle oynar.
Sonra filmlerin arkası gelir, birçok yönetmenle çalışır. Daha çok kolejli şımarık kızı oynar.
1968 ‘de gazino furyasında, Lunapark Gazinosu’nun sahneye de çıkan Devlet Devrim, mükemmel güzelliğine eklediği iyi oyunculuğuyla başrollere geçiş yapacağı sırada, 1971 yılında evlenerek, çevirdiği 70 kadar filmin ardından sessiz sedasız sinema dünyasından ayrılır.

kaynak;
Radikal Gazetesi

   devlet_devrim5   devlet_devrim3      

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

E-Posta