Arama:

Etiket BulutuDiclehan Baban

diclehan_baban1

1934 yılında İstanbul’da doğdu. 1950’li yıllarda İstanbul Radyosu’nda şarkı söyledi.
Kamera karşısına geçişi 1960 yılında Şoför Nebahat filmiyle olmuştur. Türk Sineması’ndaki sarışın ‘vamp kadın’ ekolünün temsilcilerindendir.
Yardımcı kadın oyuncu rollerini üstlenen Baban genellikle ‘baştan çıkaran sarışın kadın’ ‘kötü kalpli üvey anne’ ‘perde arkasında kirli işlere bulaşan şarkıcı” gibi tipleri oynadı. Sandre sarısına boyalı saçları; bol rimelli takma kirpikli eye-liner çekilmiş sürmeli gözleri elinden düşmeyen sigarası ile filmlerdeki alaturka gazinoların vazgeçilmez solistiydi.
Filmin ‘esas kızı’ ve ‘esas oğlanına’ hep tuzaklar kurdu ama sonunda hep kendi mutsuz oldu.
Ne yazık ki gerçek yaşamı da mutsuz bitti; amansız bir hastalığa yakalanan Diclehan Baban, 3 Aralık 1978 tarihinde İstanbul’da genç yaşta yokluk içinde öldü.
Selim İleri sinema emekçilerinin içine düştüğü hazin durumları anlatan bir yazısında Baban’ın Diyarbakır’lı çok zengin bir sülaleden geldiğini ve gazeteci Cihad Baban ’ın yeğeni olduğunu belirtir. Ama aynı Diclehan Baban’ın dişçiye gidecek parası olmadığı için ağzına diş şekline sokulmuş sakız yapıştırarak bir gazino sahnesinde oynadığını da anlatır.

diclehan_baban61   diclehan_baban10   diclehan_baban3diclehan_baban5   diclehan_baban7   diclehan_baban2

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

E-Posta