Arama:

Etiket BulutuEdiz Hun

ediz_hun4


20 Kasım 1940 ‘da İstanbul’da dünyaya gelen sanatçı, Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra Almanya’daki Würzburg Üniversitesi’ne devam etti. 1963 yılında Ses Dergisi’nin açtığı yarışmada birinci oldu ve aynı yıl Nevzat Pesen’in yönetiminde Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit’le başrolünü oynadığı ‘Genç Kızlar’ adlı filmle sinemaya başladı. Kısa süre içinde jön olarak Yeşilçam’ın aranılan oyuncuları arasına girerek Türk sinemasının ince ruhlu, gururlu, “bıyıksız”, Avrupai görünümlü jönü oldu.

1969 yılında Berna Hanım’la tanışan Hun, 4 yıl sonra (1973) dünya evine girdi. 1970 yılında evlenen Ediz Hun düğün günü hayranlarının hışmına uğramış. Camlar çerçeveler kırılmış. Sanat dünyasında bir evlenip bir boşananlara inat, 37 yıldır evliliklerini saygı ve sevgi çerçevesinde yürütüyorlar.
1974’te kızı Bengü dünyaya gelip ardından Türk sineması da krize girince 1976’da ailece Norveç’e gittiler. Oslo ve Trondheim üniversitelerinde biyoloji ve çevre bilimleri eğitimi aldı. 1981’de Türkiye’ye geri döndü ve matbaa kurarak ticaret hayatına atıldı. Aynı yıl oğlu Burak doğdu.
1985’te Orhan Aksoy’un TRT adına yönettiği ‘Acımak’ adlı dizisinde başrolü oynadı.
Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Turizm, Mahalli İdareler ve Avrupa Topluluğu Bölümleri Öğretim Görevlisi olarak öğretmenlik yaptı. Bu görevini 1999’da ANAP milletvekili seçilinceye kadar sürdürdü. 1991-93 yıllara arasında Çevre Bakanlığı Bakanlık Baş Danışmanı ve İstanbul Çevre İl Müdürlüğü görevini üstlendi. 1996 Çevre Bakanlığı’ndaki görevinden istifa etti ve ‘Doğal Dengenin Korunması’ konularında yurtiçi ve dışında konferanslar verdi…
Yeşilçam’da 47 yılda 130 filmde başrol oynayan Ediz Hun, İstanbul’da 3 ayrı üniversitede eğitim veriyor.
 
 

 

ediz_hun8   ediz_hun2   ediz_hun1ediz_hun7   ediz_hun10   HUN EDIZ  

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

E-Posta