Arama:

Etiket BulutuEsen Püsküllü

esen_puskullu3

16 Temmuz 1946 yılında İstanbul, Beşiktaş’ta doğan Esen Püsküllü; duruşu ve endamıyla tam bir İstanbul hanımefendisi. Genç yaşta Ses dergisinin sinema yıldızı yarışmasında ikinciliği kazanarak bu yolla sinema oyunculuğuna başladı.
İşte bu sarışın, turkuaz gözlü güzelimiz 1960’lı ve 1970’li yıllarda döneminin en ünlü yıldız oyuncularından biri olmayı başarmıştır. 74 filmde 27 başrol oynadı ve sadece güzel bir dekor olmadığını kanıtlarcasına 1975 yapımı Hulki Saner filmi, Küçük Bey’in senaryosuna bile imza attı.
Sinemaya 1965 yapımı “Horoz Nuri” filmiyle adım atan Esen Püsküllü; Bizans kraliçesinden, Saba Melikesi’ne; Müjgan’dan, Azeri kızına dek birçok role hayat verdi. En son 1977 yapımı, Kemal Kan’ın yönettiği Bir Yiğit Gurbete Gitse deki rolünün ardından Esen Püsküllü, 1980’li yıllarda sinemayı bıraktı.
Rol aldığı filmlerden Erol Büyükburç (Öp Beni, Berduş, Avare Aşık), Zeki Müren (Rüya Gibi) ve Sadri Alışık (Ah Müjgan Ah, Darıldın mı Cicim Bana) ile çevirdiği filmler en çok hatırda kalanlar oldu.
Esen Püsküllü halen Yücel Uçanoğlu ile evliliğini sürdürüyor; oğlu, kızları ve torunlarıyla Beşiktaş’ta sade bir hayat yaşıyor.

esen_puskullu10   esen_puskullu9   esen_puskullu4esen_puskullu61   esen_puskullu7   esen_puskullu5

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

E-Posta