Arama:

Etiket BulutuMenderes Samancılar

menderes1

1 Mayıs 1954 yılında Adana da doğar. İlkokuldan sonra okumaz. Ortaokula iki sene gider ama iki sene de bir sınıfı geçemez. “Ben okumayacağım, kimse okutamaz beni” der, kimse okutamaz. Ayakkabı boyacılığı, kundura tamirci çıraklığı, berber çıraklığı gibi Anadolu’da belli bir işi olmayan boş gezen bir çocuğun yapacağı tüm işleri yapar. Tarih 01.01 1974’e geldiğinde 20 yaşında genç bir delikanlı olarak, Kelebek Gazetesinin düzenlediği bir yarışmada Fotoroman Kralı seçilir. İki yılda yirminin üzerinde fotoromanda başrol oynar.
1975 yılında, yönetmenliğini Yılmaz Duru’nun yaptığı İnce Memed Vuruldu filmiyle sinemaya adım attı. Arkasından “Kara Çarşaflı Gelin”, “Fırat’ın Cinleri”, “Bereketli Topraklar” gibi filmlerde oynadı. 1998 yılına kadar, dördü başrol olmak üzere yaklaşık seksen filmde çeşitli roller oynadı.
Yerli filmlerin yanı sıra Fransa, Almanya, Danimarka, İtalya ve İran gibi ülke sinemalarında önemli rollerde oynadı.
1998’de, Fransız yönetmen Claude Lelouche’un çektiği Hasards Ou Coïncidences (Şans ya da Tesadüf) adlı film bunlardan birisidir.
Son dönemde pek çok televizyon dizisinde oynadı. 2005 yılında Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde sergilenen Selvi Boylum Al Yazmalım adlı oyunun başrollerini Kerem Alışık ve İpek Tuzcuoğlu ile paylaştı.
Sinemaya başladığı günden bu yana Altın Koza ve Altın Portakal başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluştan çeşitli oyuculuk ödülleri aldı.
Menderes Samancılar, 1999 genel seçimlerinde Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin Adana milletvekili adayı oldu.
15 yaşından beri şiir yazan Samancılar, Eylül 2003’de Sonbaharın Sarısını Vurdular Gece Yarısı adlı şiir kitabını yayımladı.

menderes_samancilar101 menderes_samancilar5menderes_samancilar121 menderes_samancilar13 menderes2menderes4

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

E-Posta