Arama:

Etiket Bulutu







Orhan Günşiray

orhan_gunsiray2

Yeşilçam’ın yıldız isimlerinden, efsane jönü Orhan Günşiray, 1929’da istanbul’da doğdu. Tophane Sanat Okulu mezunu olan Günşiray, ticaretle uğraşırken, 1950 yılında “Adalar Erkek Güzeli” seçilmesinin ardından sinemacıların ilgisini çekti. 1959 yılında “Lejyon Dönüşü” filmiyle sinemaya adım atan Günşiray, aynı yıl içinde “Murat Çeşmesi” adlı tarihi temalı filmde oynadı. O yıllarda sinema oyunculuğuna güvenemeyen Günşiray, yapmakta olduğu müteahhitlik işi ile birlikte sinemaya devam etti. 1959 yılında baş rolünü Neriman Köksal’la paylaştığı “Fosforlu Cevriye” filmi beklenenin çok üstünde bir ilgiyle karşılaşınca, yaşamının yönünü sinemaya çevirerek kısa sürede halkın en sevdiği oyuncular arasına girdi.

1959-1966 arası Türk sineması serüven filmlerinin en tipik oyuncusu oldu. Özellikle James Bond tipini Türk sinemasında ilk kez canlandıran Günşiray yapımcılık alanında da yer aldı. Atıf Yılmaz ile birlikte Yerli Film’i kuran Günşiray, Suat Yalaz’ın senaryosunu yazıp, Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Karaoğlan-Cengiz Han’ın Hazineleri” filminde baş rol oynadı.
Daha sonra kendi firması “Günşiray Film”i kurdu. 1966’da Lütfü Akad’ın yönettiği, kendisinin baş rolünü oynadığı, Türkiye’nin ilk sinemaskop siyah-beyaz filmi “Sırat Köprüsü” filmini yaptı. 1959-1966 yılları arası Türk Sineması’nın en sevilen ve filmleri ilgi gören aktörü oldu.

1970 sonrası bir yıl kadar ses sanatçılığı yapan Orhan Günşiray, düğün salonu, yazlık sinema işletmeciliği gibi işler yaptıysa da sinemadan kopamayarak aralıklarla da olsa 2006 yılına kadar birçok film, dizi ve reklam filmlerinde rol aldı. Tiyatro ve sinema sanatçısı Mahir Günşiray’ın da babası olan Günşiray, 8 kez evlendi.
Yaşamının son yıllarında kan eksilmesi tedavisi gören Günşıray, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 27 ağustos 2008 tarihinde yaşamını yitirdi.

orhan_gunsiray6   orhan_gunsiray5   orhan_gunsiray8orhan_gunsiray9   orhan_gunsiray4   orhan_gunsiray11

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

E-Posta