Arama:

Etiket BulutuSami Hazinses

sami_hazinses2

1925 yılında Diyarbakır’da doğan Sami Hazinses, müzik ve sinema için İstanbul’a geldi. Çeşitli işlerde çalışan Hazinses, 1953 yılında Mahir Canova’nın yönettiği, Cüneyt Gökçer, Altan Karındaş, Atıf Kaptan ve Muhterem Nur’un oynadıkları ‘Kara Davut’ filmindeki küçük rolüyle sinema ilk adımını attı. Sonraki yıllarda arka arkaya çevirdiği filmlerle rolleri büyüyen Hazinses, Türk sinemasının unutulmaz komedi sanatçıları arasına girmeyi başardı. Bir söyleşisinde, onca film arasında en çok ‘Şafak Bekçileri’, ‘Kızgın Delikanlı’ ve ‘Cengiz Hanın Hazineleri’ni unutamadığını söylemişti.
Hazinses besteci olarak da varlık göstermiş, ‘Bir Dilbere Müpteladır Deli Gönlüm’ adlı eserini Zeki Müren, ‘Derdimi Kimlere Desem’ adlı eserini Sevim Tanürek ve ‘Yeter Ağlatma Beni’ adlı eserini de Müslüm Gürses seslendirmişti.
Yeşilçam’ın en üretken döneminde aile komedilerinde ve dramlarda karakter oyuncusu olarak sayısız filmde rol alan Hazinses, son yıllarda hazinli bir yaşamın başrol oyuncusu olarak sık sık gündeme gelmişti. Yeşilçam’ın parlak yıllarından sonra, yaşlılık döneminde fakirlik, kimsesizlik ve hastalıklarla boğuşan Hazinses, oyuncu haklarına dair tartışmalarda da adından söz edilen bir isimdi.
Geçirdiği bir kazanın ardından Göztepe Semiha Şakir Huzurevi’ne yerleştirilen Sami Hazinses, şeker ve tansiyon ile bunlara bağlı rahatsızlıklar nedeniyle sağlık durumunun ağırlaşması üzerine Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne kaldırılmış, yoğun bakım servisine alınan Hazinses, 23 Ağustos 2002 akşam saatlerinde kalp yetmezliği sonucu vefat etmişti.

sami_hazinses2   sami_hazinses8   sami_hazinses6sami_hazinses10   sami_hazinses1   sami_hazinses3

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

E-Posta