Arama:

Etiket BulutuSuavi Tedü

suavi_tedu6

1915’de İstanbul’da doğan Süavi Tedü, Davutpaşa Ortaokulundan sonra Güzel Sanatlar Akademisine ve Ankara Devlet Konservatuarına devam etmişti. 1937 de Şehir Tiyatrosuna girdiğinde sadece bir aktör olarak kalmamış, bir yandan “reji” bilgisini arttırken diğer yandan sinema alanında da çalışmaya başladı. Masum ve parlak fiziği ile Türk sinemasının ilk jönü oldu. Biçok oyunda rol alan ve bir çok oyun yöneten Tedü, kendisi gibi sanatçı olan Perihan Tedü (Çakıl) ile evlendi.
1949 ‘da “Zehirli Şüphe” adlı ilk filmini yönetti. 1951 de Sami Ayanoğlu’nun yönettiği “Allahaısmarladık” filmindeki yüzbaşı İzzet karakteri hayli dikkat çekti. Şevhet Kurbanı, Dertli Pınar, Kıskanç, Yılmaz Ali, Hürriyet Apartmanı, Sonsuz Acı, Senede Bir Gün gibi filmlerde dönemin en iyi oyuncuları ile birlikte oynadı.
1937 de Şehir Tiyatrosuna “operet talebesi” olarak girip, 26 Mart 1959 ‘da aynı tiyatroda “rejisör” olarak 1 Nisan’da gösterime girecek olan bir eseri, Tablodaki Adam oyununu sahneye koymak için çalışırken, 43 yaşında vefat etti.

suavi_tedu7   suavi_tedu8

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

E-Posta