Arama:

Etiket BulutuTanju Gürsu

tanju_gursu1

Hayati ve Mediha Gürsu’nun 3’ü kız, 2’si erkek çocuklarından biri olarak 1938’de Trabzon’un İskenderpaşa Mahallesi’nde doğdu. Türk sinemasına kazandırdıkları ile beyaz perdenin önemli mihenk taşı, yedi kuşak Trabzonlu olan Tanju Gürsu, beyaz perdeye sadece oyunculuğu ile değil, senaryosundan yapımcılığına kadar her alanda kalıcı katkılarda bulundu. Öğrencilik yıllarında memur olan babasının gönderdiği para, geçimini sağlamaya yetmediğinden, bir filmcilik şirketinin sahibi olan akrabasına gidip ondan harçlık alırmış. Yine böyle günlerden birinde kendisini çekim setinde bulmuş. Ücreti cazip geldiğinden hukuk fakültesini üçüncü sınıfta bırakmış. Bu kararla Türk sineması, 1961 yılında ‘Fosforlu Oyuna Gelmez’ adlı filmle, prensine kavuşmuş. İlk filminde oynadıktan sonra, bir derginin 1962’de açtığı ‘Sinema Oyuncuları’ yarışmasında Filiz Akın ile kapak birincisi seçilmiş. Böylelikle yıldızı parlamaya başlayan Gürsu, bugüne kadar 160′ ın üzerinde filmde oynamış ve hala dizilerde oynamaya devam ediyor.

Yılların sinemacısı, oyunculuğun yanı sıra 30 kadar senaryo üretmiş ve dört önemli belgesel çekmiş. Sinemanın genel sorunlarıyla da birebir ilgilenen Tanju Gürsu, bu konuyla ilgili ne kadar eylem varsa içinde yer almış. 1978’de Türk sinemasının sansüre karşı 5000 kişi ile Ankara’ya yürüyüşünü organize eden kişi yine Tanju Gürsu olmuş. Sinemacılıkla ilgili ne kadar dernek kurulmuşsa hepsinin içinde, ne kadar festival varsa hepsinin yönetiminde ve jürisinde bulunmuş. Sinemayı o kadar çok seviyor ki, bu konuda yanlış veya çirkin bir söze kesinlikle tahammül edemiyor. Ancak sıcakkanlı aktörün kimseye de bir dargınlığı yok. Babacan ve dost canlısı tavırları ile insanın gönlünü almasını çok iyi biliyor. Gençlere taş çıkartan yılların oyuncusu o kadar dinamik bir yaşam alışkanlığına sahip ki, dinlenmek için bile hareketli ve neşeli ortamları tercih ediyor.

İlk kez 1988 yılında Kurtar Beni filmiyle Altın Portakal kazanan Gürsu, 1997 yılında Köpekler Adası filmiyle En İyi Erkek Oyuncu dalında bir kez daha ödüle layık görüldü.

Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncularından birisi olan Tanju Gürsu 7 Haziran 2016’da aramızdan ayrılmıştır.

Kaynaklar;
Türk Sineması Veri Tabanı
Internet Movie Database
Kültür Bakanlığı Web Sitesi

tanju_gursu6   tanju_gursu2   tanju_gursu12tanju_gursu3   tanju_gursu4   tanju_gursu15

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

E-Posta