Arama:

Etiket BulutuTugay Toksöz

tugay_toksoz1

1937’de İstanbul’da doğan oyuncu, Sultan Ahmet Ticari İlimler Akademisi’nin üçüncü sınıfından ayrıldı. Bir süre tercümanlık yapan Toksöz, 1964’te Ses dergisi Kapak Yıldızı Yarışması’nda ikinci seçilerek sinemaya adım attı. 1965’te Ertem Eğilmez’in yönettiği, Kartal Tibet ile Selda Alkor’un baş rollerini paylaştığı “Senede Bir Gün” filminde 2. derece rolle sinema oyunculuğuna başladı. Daha sonra başrol oyunculuğuna yükselerek, köy ağası yada isyan eden ve zalime direnen karakterleri başarıyla oynadı. Ezo Gelin ve Boş Beşik gibi köy filmlerinin değişmez oyuncusu oldu.
Sinemada parlamaya başladığı dönemde askere gitmesi kariyerinin kırılma noktası oldu. Dönüşünde, geçen zamanla birlikte Yeşilçam’da jön sayısının artması Tugay Toksöz’ün şansını azalttı. Allah vergisi üstün rol yeteneği sayesinde, önüne gelen tekliflerde ayırım yapmadan oynayarak sinemada yer edindi. Alkole yönelmesi, onu 2 ve 3. sınıf şirketlerin derme çatma filmlerinde oynamaya götürdü. Erotik filmleri furyası döneminde, sarhoş durumdayken filmler çevirdi. 1979’da ard arda 32 filmde rol alarak, en çok film çeviren oyucu oldu.
En son Gaziantep’te “Karanlığın İçinde” filmini çekerken ufak bir kaza geçirmiş, bu kazanın ardından 26.06.1988 yılında İstanbul’ da ilik kanseri hastalığından, sahipsiz ve yanlız bir şekilde vefat etmiştir.

tugay_toksoz3   tugay_toksoz12   tugay_toksoz2tugay_toksoz11   tugay_toksoz4   tugay_toksoz7

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

E-Posta