Arama:

Etiket BulutuYusuf Sezgin

yusuf_sezgin11

1942 İstanbul doğumlu Yusuf Sezgin, sanat hayatına Dormen tiyatrosunda başlamış. Altan Erbulak’lar, Erol Günaydın’lar, Ayfer Feray’lar, Metin Serezli’lerle çeşitli tiyatro oyunlarında görev yapan sanatçı, Ufak rollerle 1963 yılında sinemaya geçmiş. 1965 yılında artık başrollerde oynamaya başlamış.

Perde mecmuasının sinema yarışmasında Jüri Üyeliği yaparken tanımış Selma Güneri’yi. Nikâhsızlar filminde çekimlerinde birbirlerine deli gibi aşık olduklarında Selma Güneri 16, Yusuf Sezgin 21 yaşındaymış. 60’lı yılların en parlak çiftinin evlenmesine önce Güneri’nin annesi, sonra da sinema camiası karşı çıkmış. Aşıkları ayırmak isteyen çok olmuş. Büyük aşk 1979 yılına kadar sürmüş. Boşansalar da, birbirlerine olan hayranlıkları, yoldaşlıkları hiç bitmemiş. Başkalarıyla evlenip ayrılmışlar.

Sinemada 150 ‘ye yakın filmde oynayan Yusuf Sezgin, bunların bir çoğunda başrolde oynadı. Hz. Yusuf, Yahya Peygamber, Veysel Karanî gibi dini temalı filmlerin yanında, Küçük Ağa’da Yüzbaşı Tahsin, Kuruluş’ta Dursun Fakı, Hacı Arif Bey’de Zekai Dede karakterlerini oynadı.

yusuf_sezgin15   yusuf_sezgin14   yusuf_sezgin12yusuf_sezgin111   yusuf_sezgin4   yusuf_sezgin2

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

E-Posta